Jump to content


Photo
- - - - -

Наказания в шампионата


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#41 Pycku

Pycku

    Напреднал

  • Пилоти
  • PipPipPip
  • 64 posts
  • Град:Русе/София

Posted 18.04.2010, 23:50

Е въпросът за контрола мисля и сега си стои. Още повече - при главните маршали на отделните гонки - нито има правила за тяхна подготовка, нито за това как се избират, носят ли някаква отговорност за решенията си.

Колкото до ДК- това е орган, който съди според правилата, така че това са рамките, сам да пише правила - не може.
Мисля тази тема сме я разисквали и преди 1-2 години и сега явно пак почва. Възможно е председателят на ДК да се избира от ОК за срок от 1(2,3) сезона, а останалите членове (също за сезон, 2,3) - от избор на Общо събрание на отборите, където всеки отбор (или отборите в топ 10) има право на 1 глас, а за членове няма право да се избират пилоти от 1 и същ отбор. Също така при повече кандидати може би и ДК ще се увеличи на примерно 5 човека. Освен това главния маршал за съответната гонка също трябва да има право на глас при вземане на решенията, все пак той отговаря за дадената гонка/манш.

Това са само идеи де, всеки си има право на мнение. Според мен (с изключение на частта за главния маршал) и в момента има една работеща система, макар че и да може да се подобри. Всеки да си каже мнението, все пак.
SHADOW KART TEAM

#42 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 18.04.2010, 23:51

Под шапката на БФКС сме само с устно разрешение за упражняване на дейността. За да стане това и документално, СК Кобра, който пое формално организацията на шампионата единствено с цел да се легализираме в даден момент официално в БФКС, трябва да стане член на БФКС, годишният членски внос за което е 2000 лв и към момента не може да бъде осъществено, защото тези пари трябва да се вземат от пилотите всяка година. При сегашните 20-на пилоти, това прави 100 лв на човек, и не виждам как може да стане. Спонсори - нъц...

Случаят, когато Асен се занимаваше с нашите проблеми в Благоевград, няма как да се превърне в практика, а и нашият правилник е по-различен от техния и хич не виждам как някой там ще се нагърби да изучи нашия правилник и да се занимава с нас, поне не и докато не станем официално техен член, проблемът за което е описан по-горе...

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#43 Quinn

Quinn

    Професионалист

  • ОК / ДК
  • 127 posts

Posted 18.04.2010, 23:59

Под шапката на БФКС сме само с устно разрешение за упражняване на дейността. За да стане това и документално, СК Кобра, който пое формално организацията на шампионата единствено с цел да се легализираме в даден момент официално в БФКС, трябва да стане член на БФКС, годишният членски внос за което е 2000 лв и към момента не може да бъде осъществено, защото тези пари трябва да се вземат от пилотите всяка година. При сегашните 20-на пилоти, това прави 100 лв на човек, и не виждам как може да стане. Спонсори - нъц...

Случаят, когато Асен се занимаваше с нашите проблеми в Благоевград, няма как да се превърне в практика, а и нашият правилник е по-различен от техния и хич не виждам как някой там ще се нагърби да изучи нашия правилник и да се занимава с нас, поне не и докато не станем официално техен член, проблемът за което е описан по-горе...

Разбирам.
В такъв случай подкрепям мението на Руски. Струва ми се справедливо.

Shadow Kart Team


#44 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 19.04.2010, 00:01

Да, прие го, а и може би защото не искаш да се конфронтираш с хората взели това решение

Точно това имах предвид - с хората, които са взели решението, а не с човека, пуснал контестацията... Марио ми скача на мен, а аз не съм участвал във вземането на решението... Точно това не разбрах... С какво точно аз съм му виновен... Имал съм някаква гледна точка, пуснал съм контестация по правилник, разгледана е...

Признавам, че беше грешка, че той не беше уведомен за наказанието предварително!

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#45 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 19.04.2010, 00:24

Руски, съгласен ли си, че членовете на ДК трябва да присъстват на всички, или поне 90% от състезанията?

Ето статистика миналата година кой колко е идвал:

100%
ФЕРАРИСТ
Quinn
Vectra 1.4+
Bobby
KOBRETI

90%
red_beist
Charlie
kosebose

80%
yavor.g

Значи като махнем Феро - защото не кара, Куин - беше, но напусна и не иска (освен ако си е променил решението), Вектра, Боби, мен и Чарли като част от ОК, остават Данчо, когото сме канили и отказа, Косьо и Явор... На практика ако ДК трябва да е поне 3-ма, до момента имаме само 2-ма, които идват на 80-90% от състезанията, т.е., може да се случи състезание, на което няма никой от тях...

Ако разширим до 70%, добавяме
gitbul
Nightblade
mario_montoya
Goran
SeT
granchev

Но 70% означава, че няма да ги има на 1/3 от състезанията...

Значи, задължително трябва да са 5, за да се гарантира, че с голяма вероятност поне 70% от тях ще присъстват, което прави 3,5 души, с други думи 3-ма.

Т.е., теоретичните възможни кандидати, които би имало смисъл да са част от така така устроеното ДК, са сред тези:
kosebose
yavor.g
gitbul
Nightblade
mario_montoya
Goran
SeT
granchev

Ако от тези 8 повече от 3-ма не искат да са в ДК, схемата съвсем пропада, защото трябва да включим в схемата и хора, които идват на 50% от състезанията, което е неприемливо, защото трябва да вдигнем ДК на 7 души. Ако предположим, че примерно само 2-ма от тях няма да искат, значи трябва да се "изберат" 5 от 6 души, които са подходящи за целта, с други думи, ще се избере кой да НЕ е в ДК :)

Иначе аз лично съм навит на един такъв експеримент, макар и да не съм оптимист да проработи. Както казах, аз съм в ДК просто защото няма други желаещи...

А в момента може ли някой - без да чете правилника (оставям на вас да "препишете" или не) - да ми каже какъв е текущият принцип кой да е в ДК?

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#46 Pycku

Pycku

    Напреднал

  • Пилоти
  • PipPipPip
  • 64 posts
  • Град:Русе/София

Posted 19.04.2010, 00:29

да - да е от водещите 3 тима :)
SHADOW KART TEAM

#47 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 19.04.2010, 00:42

А за горните разсъждения за присъствието?

Руски, сложих цвета на текста на мнението ти да е бял, за да се вижда само ако го селектираш с мишката, та другите да не "преписват" ;)

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#48 Quinn

Quinn

    Професионалист

  • ОК / ДК
  • 127 posts

Posted 19.04.2010, 08:06

Руски, съгласен ли си, че членовете на ДК трябва да присъстват на всички, или поне 90% от състезанията?

Ето статистика миналата година кой колко е идвал:

100%
ФЕРАРИСТ
Quinn
Vectra 1.4+
Bobby
KOBRETI

90%
red_beist
Charlie
kosebose

80%
yavor.g

Значи като махнем Феро - защото не кара, Куин - беше, но напусна и не иска (освен ако си е променил решението), Вектра, Боби, мен и Чарли като част от ОК, остават Данчо, когото сме канили и отказа, Косьо и Явор... На практика ако ДК трябва да е поне 3-ма, до момента имаме само 2-ма, които идват на 80-90% от състезанията, т.е., може да се случи състезание, на което няма никой от тях...

Ако разширим до 70%, добавяме
gitbul
Nightblade
mario_montoya
Goran
SeT
granchev

Но 70% означава, че няма да ги има на 1/3 от състезанията...

Значи, задължително трябва да са 5, за да се гарантира, че с голяма вероятност поне 70% от тях ще присъстват, което прави 3,5 души, с други думи 3-ма.

Т.е., теоретичните възможни кандидати, които би имало смисъл да са част от така така устроеното ДК, са сред тези:
kosebose
yavor.g
gitbul
Nightblade
mario_montoya
Goran
SeT
granchev

Ако от тези 8 повече от 3-ма не искат да са в ДК, схемата съвсем пропада, защото трябва да включим в схемата и хора, които идват на 50% от състезанията, което е неприемливо, защото трябва да вдигнем ДК на 7 души. Ако предположим, че примерно само 2-ма от тях няма да искат, значи трябва да се "изберат" 5 от 6 души, които са подходящи за целта, с други думи, ще се избере кой да НЕ е в ДК :)

Иначе аз лично съм навит на един такъв експеримент, макар и да не съм оптимист да проработи. Както казах, аз съм в ДК просто защото няма други желаещи...

А в момента може ли някой - без да чете правилника (оставям на вас да "препишете" или не) - да ми каже какъв е текущият принцип кой да е в ДК?

Това са данни за посещаемостта от миналия сезон. Защо тези с по 70% тази година да не присъстват 100% например?
Едно задължение за членовете на ДК да присъстват на всеки кръг би решило проблем. Или поне изискване за кворум.

Shadow Kart Team


#49 gitbul

gitbul

    TNT-Pushing Unlimited

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 146 posts

Posted 19.04.2010, 08:51

Съгласен съм с Quinn, че трябва промяна в ДК, най-малко заради факта, че така ще се гарантира независимост на "съдебната" от "законодателната" власт. Демокрацията е трудно постижима цел, но дългосрочните ползи от нея са повече от вредите.

Предполагам разбирате, че една от причините да има дискусии като сегашната е липсата на доверие в обективността на дисциплинарната комисия. Не откривам топлата вода с това твърдение, а и самата ДК не прави нищо за да разсее съмненията относно своята безпристрастност. Няма да повтарям вече казани неща за това какво се случи и какво не в Благоевград.

Краси, няма как да изискаш гаранции от членовете на ДК, че ще присъстват на всяко състезание. Дори ти не знаеш би ли могъл до края на сезона да си със 100% участия. Някои неща не зависят от човек, колкото и да му се иска. :)

А и защо е необходимо 90-100 процента присъствие при положение, че членовете на ДК не могат да видят всички инциденти в едно състезание. При всички случаи се разчита на доказателства и свидетели. Останалото е тълкуване и прилагане на привилника.

А желаещи за ДК ще се намерят. Ако бъдат премахнати формалните пречки за членство в ДК, дори аз бих поел подобна отговорност, въпреки че нямам опита, който имате вие.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
Posted Image

#50 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 19.04.2010, 09:50

Няколко неща искам да кажа:
1. Опитахме преди време с демокрация, освен ДК имаше изградена и пилотска структура, която да се явява като контролен орган. В нея участваха шефовете на всички отбори и защитаваха интересите на тима си, съотборниците си, колеги-пилоти от други тимове и т.н. Бяха поне 14-15 човека. В отворения им подфорум в ClubS1, за над година и половина имаше писани 5 теми на кръст. Инициативи - никакви. Накрая закрихме форума и дори никой не изропта за това. После опитахме с по-разширен кръг от хора да правим ДК, и в това ДК да няма никой от ОК. Е, получи се, но след кракто време, Феро и Никола вдигнаха бяло знаме и не пожелаха да се занимават с това, което и според тях си е малко "мръсна" работа, винаги разглеждана субективно от един и друг, и винаги в крайна сметка с негативи за членовете й. Феро се дразнеше, че всеки постоянно си вижда и тълкува различно правилата от точка 13 на Спортния кодекс и никога не може да се получи единодушие в ДК, което той би искал. Покрай всичко това, той допринесе тогава много, за да изясним и оформим така съществуващите точки от групата 13 в Спортния кодекс, за което евала и благодаря. И всъщност беше прав за участието си в ДК и затова на момента приех, че не иска повече да се занимава с ДК. Разбирам го. Впоследствие стана така, че освен Илиан Вектрата, от другите два топ отбора никой друг не можеше, а и не искаше да се занимава с ДК и затова, лично аз не по мое желание, с Кобрети и Вектрата поехме ДК, и така е вече втора поредна година. О всичкия опит, който имаме вече, аз лично съм установил, че при това нещо с демокрация не става и няма никога да стане. В БФКС няколко души решават тези неща, във ФИА и Ф1 дори има един Чарли Уайтинг и няколко души с него и това е. Оставим ли нещата на "хората", дето над половината най-редовно идват да ми задават излишни въпроси, за неща дето би трябвало да ги знаят, и които идват с претенции понякога, за които не биха скачали, ако знаеха правилата - няма как да стане на този етап. Не мислете, че не мъдрим постоянно как да подобряваме нещата.

2. БФКС не само, че няма да иска да се занимава с нас, ами и съвсем резонно ще ни попита "е нали вие сте организирана и добре работеща структура, защо към нас се обръщате, изтървахте положението ли?". И така зададен въпроса ще е съвсем резонен. Защото БФКС има свои собствени немалки проблеми, за които НАС ни моли за помощ, и да ходим ние да им казваме "абе елате да станете арбитър, щото оправия няма" ще стане една жива комедия - ние им решаваме техните проблеми, а те нашите, които са ОТ ЕДНО И СЪЩО ЕСТЕСТВО. Не мисля, че не бихме могли да се справим сами. Направихме го в рамките на 5 години, ще продължим и занапред, че дори и на федерацията ще помогнем с каквото можем. Факт е, че нашите правила за поведение на писта са много по-рестриктивни от които и да било други дори на професионално ниво. Но ние решихме да вървим по този път, защото освен кефа, който целим като караме, целим и да се научим на победа над съперника със спортни средства. И хора, като сега каращите в Ротакс, след време дори са си признавали пред мен колко е било добре, че е ставало всичко, което е ставало в шампионата ни, защото това ги е научило на много неща.

И това, което искаме от хората тук е доверие. Да вярват в организацията, а това доверие се показва като уважават решенията и като дават смислени теми за размисъл кое може да се подобри. Но не става със защитаването на някой, извършил нарушение, само защото този някой е решил, че е набеден и наказван нарочно. Не става с теми как един бил за съд, втория ходел в гей-барове, а третия спамел. Марио кара, и надали някой се съмнява в това, но аз, след всеки негов инцидент все повече затвърждавам мнението, че той просто си кара много на ръба на бръснача и самия той не съзнава добре това, и някои маневри му се струват нормални, при положение, че според нашия правилник не са. И оттам после идва изненада "ама що така".

#51 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 19.04.2010, 10:18

Да, прие го, а и може би защото не искаш да се конфронтираш с хората взели това решение или просто си разбрал, че е вярно. А ако не беше правилно тяхното решение??? Но това не е по темата. Да вярно, че е трудно ОК, ДК или както и де се наричат комисиите, да не носят негативни последици от решенията, защото винаги ще има недоволни. Аз исках да се дистанцирам от станалото, защото сезонът започна добре, много по-интересен е с нововъведенията, но все същия откъм подобни глупави скандали. Но независимо дали щеше да е Марио или който и да е, начинът по който се случи всичко с решението за наказанието беше някак несправедливо, просто не се прави така. И не, ние от Пловдивската група опитваме да защитаваме равноправието, което всички трябва да имаме, за да сме стимулирани да се състезаваме и да правим шампионата по-завързан и да идват повече нови участници, както стана с новодошлите момчета от Пловдив. В противен случай шампионатът лека-полека ще си замине в историята.
Все пак ще чакаме решенията за контестациите.
Иначе Никола е прав, може би нещо като разделение на властите, за да се намали рискът от съмнения за пристрастност.


Всъщност с тези хора съм се конфронтирал, и то неведнъж, но вие това не го знаете. И аз още на пистата им го казах тогава - за мен наказанието е неправилно, от моя гледна точка Явор опита да влезе там, където не може да се мине, но понеже в определен етап от завоя ми застана на 2/3, правилника премина на негова страна. Моят спомен от инцидента беше, че някой ме подпря отзад вляво. А то се оказало, че в този момент Явор прегърнал гумите. Но това е моторния спорт, това е на пистата. Гледах го пак инцидента, накарах ги Илиан и Краси и те пак да го гледат, но бяха категорични и изгорях.
Мисля, че има хора, които дори и не помнят, че бях наказан. Защо ли? Ами защото не вдигнах врява до небесата. Ако трябваше да реагирам като Марио, трябваше да се разхвърчат тук оставки, да се замеряме с едни думи, от които на никой нямаше да му стане приятно.
Това е част от изграждането на един състезател - да приема и грешките си, дори когато няма абсолютно 100% вина за тях, но има преобладаващата част от вината и трябва да си понесе наказанието. Да приема наказанията и да си вади поуките от тях. Да се запознае идеално със спецификата на правилата там, където участва. Лошото при нас, балканските народи е, че нямаме навика нещо да се прави стриктно по правилата. Свикнали сме все някъде нещо да се нарушава и да се минава по тънката лайсна за това. И когато бъдем наказани - да вдигаме скандали за нещо, за което сме доказано виновни. Простият пример са споровете и караниците с КАТ, когато някой е хванат в очевидно и неоспоримо нарушение, но дори тогава спори и се кара до последно, че полицаите били криви. В транспорта с контрольорите, поне в Сф, е същото - без билет се возят, БЕЗПЛАТНО, а после контрольора е "виновен" за това и отнася ругатните, че иска да глоби нарушителя.

#52 charlie

charlie

    Професионалист

  • ОК / ДК
  • 204 posts

Posted 19.04.2010, 11:05

Искам всички да си припомнят първите ми думи за тази година на писта Бенковски.

- Тази година правилника и наказанията ще бъдат много по-строги и безкомпомисни. Май никой не ми повярва. Е сега виждате че става факт. Нищо по процедурата за взимане на решение на ДК за състезанието в Благоевград не е нарушено. Също така и постъпилите възражения и контестации от страна на засенатите страни са по процедура. След като си поставяте подписите в декларацийте който Боби изготвя се съгласявате да карате и да спазвате всяка една точка от приетите разпоредби и нормативи.

- И по тази сила си налагайте парцалите и карайте в съгласие с правилника.
За малко и аз да изгоря на първото състезание на Бенковски (там гл. маршал беше Марио) по новите правила, имах контакт , който е поради моя глупост и пренавиване, но за това не е нужно да вдигам форума на "ура".

Както и преди казах ще има засъдание на ОК и решение ще се вземе до края на тази седмица по постъпилите в писмен вид контестации.
По силата на тзи точка:

5.3) При наличието на спорни ситуации, за които решение трябва да се вземе от ДК, ОК взима решение за сроковете, в които ДК трябва да се произнесе. Когато член на ДК е пряко засегнат относно нарушение на Спортния кодекс и Правилника, ОК има право да извърши арбитраж при гласуването и взимането на решение.


Повтарям - само по написаните в писмен вид контестации. Всякави форми от писания във форума за влияние на ОК или ДК се считатат за невалидни. И в този дух, при подобни случай си депозирайте ПИСМЕННО възраженията, а не да ставаме свидетели на подобен цирк от последните два три дена.

Официално ОК ще оповести решенията, до тогава имайте търпение.

#53 Kirlifon

Kirlifon

    Напреднал

  • ОК / ДК
  • 80 posts

Posted 19.04.2010, 11:22

Пичове, докато има хора, чиито цели са нещо различно от това да покарат картинг с приятели в организирано състезание, винаги ще има подобни проблеми (нещо което най-вероятно винаги ще бъде).

Никой от вас като отиде да рита в квартала не настоява да се играе със засади, защото има такова правило във ФИФА, нали? Обаче тук искаме да оставяме безнаказано изхвърлянето от пистата (по-точно да го квалифицираме като „състезателен инцидент”) защото правилника на ФИА за Ф1 бил такъв.

Никой от вас не се хвърля да прави шпагати по 3 метра на асфалта за да попречи на противника да вкара гол, нали? Обаче тук оставяме 87.257 см разстояние до края на пистата, щото при положение, че карта е широк точно 87.254 см няма никакъв проблем даже Стиви Уондър да го прекара от там безпроблемно...

Искам да кажа, че преди всичко от всички трябва да се осъзнае, че приоритетите на този шампионат са: безопасност, удоволствие, победа. Точно в този ред. Аз лично нямам никакво желание някой нереализиран талант да си избива комплексите върху и без това дълбоко ранимата ми натура.

Нали никой не си мисли сериозно, че ако си счупя ръката (примерно), в резултат на „спорен” състезателен инцидент от гледна точка на правилата на Шампионата, онзи който го е предизвикал ще компенсира временната ми нетрудоспособност с +5 места назад?!

Или с други думи колкото и да се модифицират правилата и тяхното тълкуване, каквито и мерки да се взимат за по-добър контрол и безпристрасност, ползата няма да е никаква докато не се промени НАГЛАСАТА на пилотите за тези състезания.

Алелуя,
след службата ще има закуски...

#54 Goran

Goran

    Plovdiv Racing Team

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 360 posts
  • Град:Пловдив

Posted 19.04.2010, 13:15

Всички имат право, за това което казват, но за конкретния случай неприятното което се случи е начинът, по който бе взето решението и наказанието обявено. И по този въпрос мисля, че стигнахме до единодушие и Краси също го спомена. Точно това провокира всички ответни реакции и яросната защита на потърпевшия, в случая - Марио.
Сега ще чакаме решенията относно писмено подадените контестации и ще си правим изводите, защото каквото и да каже вече някой ще е излишно.
Гражданска отговорност от - GBROKERS

#55 Maverick

Maverick

    Начинаещ

  • Пилоти
  • PipPip
  • 44 posts
  • Град:Sofia

Posted 19.04.2010, 20:57

Пример:
Вие твърдите че Марио не е оставил място Кобрата да мине. = 5 места назад за Марио
Vectrata на Лаута избласка толкова яко карта на Марио в гумите и се видя че наистина губи много позиции = Нищо

Защо за Марио наказанието беше брутално, а за друг нищо.

Нямам думи. Някои правила са толкова измислени.

   www.youtube.com/watch?v=H6kM4-a7YX8

   YOU ARE CRAZY, MAN! SERIOUSLY 
   уникално каране... спокойно мога да се откажа от тоя спорт

                                                                                                                     -Georgi Popchev

 

   TNTPushingUnlimited
   Абе и в NoName карам ама...

   Абе вече карам където ми падне. :D  :D  :D


#56 Pycku

Pycku

    Напреднал

  • Пилоти
  • PipPipPip
  • 64 posts
  • Град:Русе/София

Posted 19.04.2010, 22:37

А за горните разсъждения за присъствието?

Руски, сложих цвета на текста на мнението ти да е бял, за да се вижда само ако го селектираш с мишката, та другите да не "преписват" ;)


Ами за горните разсъждения - наказанието на Марио е по видеозапис. Контестациите му също са по видеозапис и свидетелски показания. В 80% от случаите е така, особено когато хората от ОК са в същата гонка - просто няма как да видят инцидентите. Пък и доколкото разбрах ти, Боби и Марио сте били вътре в заведението, докато се е провеждала 2-а гонка (може би 3-а не помня), така че явно не е приоритет на ДК да следи какво става по пистата, когато има главен маршал. Щом като се решава предимно по свидетелски показания и видеоматериали, то според мен дали си на пистата всички състезания или на 2/3 от тях - няма чак такова значение. По-скоро познаването на правилника е решаващо. Затова предложих и функциите на главния маршал просто да се разрширят, като и той участва във вземането на решенията за наказания след състезанието.
SHADOW KART TEAM

#57 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 19.04.2010, 23:56

Пояснявам, че по темата за благоевград не коментирам нищо. Има си решение на ОК и то ще бъде оповестено. По-долу коментирам принципни неща по правилника...

Също така, помислете каква е разликата между умишлено действие и състезален инцидент, независимо от последствията.

Да, има разлика - единият път е виновен неумишлено, а другият път е виновен умишлено, за което санкцията е още по-жестока... А състезателният инцидент е едно трето нещо, където няма ясно изразена вина на единият пилот, или и двамата са нарушили правилника... Или мислиш, че всичко, което не е умишлено, трябва да бъде класифицирано като спортен инцидент? А как се доказва дали е умишлено?

А като казваш "независимо от последствията", нали нямаш предвид, че щом в правилника има дупка, дай да се възползваме от нея, независимо дали няма да претрепем някого, независимо от последствията... Така звучи... Примерно ако избутаният се опита да си запази мястото на пистата с цената на контакт между картовете, вследствие на което изхвърчи в насрещното, примерно както би се получило на мокро в Благоевград в най-външната част на 1 или 2 завой...

Как така си решил, че в правилника пише ЦЯЛ карт ми е много много чудно.

ОК, в правилника не пише, че трябва да се остави място за ЦЯЛ карт - пропуск... Мислиш ли, че е правилно и безопасно да се тълкува по начина, по който го тълкуваш ти в момента - че е достатъчно да бъде оставено място колкото за 2 гуми, а защо и не само за 1...?

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#58 lubo lauta

lubo lauta

    Пенсионер

  • ОК / ДК
  • 661 posts
  • Град:Пловдив

Posted 20.04.2010, 07:56

Ами за горните разсъждения - наказанието на Марио е по видеозапис. Контестациите му също са по видеозапис и свидетелски показания. В 80% от случаите е така, особено когато хората от ОК са в същата гонка - просто няма как да видят инцидентите. Пък и доколкото разбрах ти, Боби и Марио сте били вътре в заведението, докато се е провеждала 2-а гонка (може би 3-а не помня), така че явно не е приоритет на ДК да следи какво става по пистата, когато има главен маршал. Щом като се решава предимно по свидетелски показания и видеоматериали, то според мен дали си на пистата всички състезания или на 2/3 от тях - няма чак такова значение. По-скоро познаването на правилника е решаващо. Затова предложих и функциите на главния маршал просто да се разрширят, като и той участва във вземането на решенията за наказания след състезанието.


Принципно съм съгласен с това,НО за да се получи трябва и останалите маршали да са много по-ангажирани със сътезанието.Давам пример с Благоевград.
Начало на 2 ри манш.Аз давам старта и започва състезанието.Но един маршал не внимава и пропуска този момент със старта,и когато пилотите стигат със стезателно темпо в неговия сектор той развява жълт флаг и ръкомаха да намалят,защото си мисли че е формираща обиколка.Водещия пилот вижда сигнала и ряско намяля скороста от което следва и инцидент.Лично аз немога да видя ПРИЧИНАТА за инцидента.И някой отнася наказание по СИГНАЛ от ПОМОШНИК маршал.Точно в този конкретен случай си мисля че маршала допуснал тази обърка в сектора си е за наказание.Това за наказанията на маршалите сме го дикутирали и преди,но стана така че после нямаше маршали.Да не говорим че когато стане инцидент тепърва почваме да търсим флаговете каде сме ги засрали и тогава да ги размахваме.Така че всеки един от нас трябва да се напъне иначе няма да стане работата както искаме ;)
Не забравяйте, че тука сме като във ФИА - отнасяш комисарската тояга и нямаш право на обжалване. :)

#59 Goran

Goran

    Plovdiv Racing Team

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 360 posts
  • Град:Пловдив

Posted 20.04.2010, 08:51

ОК, в правилника не пише, че трябва да се остави място за ЦЯЛ карт - пропуск... Мислиш ли, че е правилно и безопасно да се тълкува по начина, по който го тълкуваш ти в момента - че е достатъчно да бъде оставено място колкото за 2 гуми, а защо и не само за 1...?

Краси, пак казвам - ако не беше провокирана такава реакция след подобно бързо решение, няма да се захващаме за думите и буквите. Аз затова в поста, който цитираш, малко по-надолу казвам, че не вземам предвид Етичния кодекс, а чисто по правилник няма основание за наказание. Представи си, че това е съдебно дело и правилникът е законът, няма как да спечелите, дори и да сте прави. Друг е въпросът, че правилникът може да се промени, така че да става по-съвършен, но това означава, че на Марио наказанието трябва да отпадне, да се промени правилникът и на следващите брифинги това да бъде разяснено на всички какво е променено и как трябва да се държат по пистата. И още един пример за това как в моторния спорт и в частност във Ф1 (без да казвам, че ползваме едни и същи правила), всички използват хитрини, като развиват елементи, които едни считат за нелегални, други - не, защото така са разтълкували правилника и споровете са факт!
Гражданска отговорност от - GBROKERS

#60 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 20.04.2010, 08:51

Пример:
Вие твърдите че Марио не е оставил място Кобрата да мине. = 5 места назад за Марио
Vectrata на Лаута избласка толкова яко карта на Марио в гумите и се видя че наистина губи много позиции = Нищо

Защо за Марио наказанието беше брутално, а за друг нищо.

Нямам думи. Някои правила са толкова измислени.


Това за коя ситуация става дума, би ли пояснил? Защото, ако е същото, за което си мисля, там не Вектрата, а Марио беше наказан и имаше много подробно описание на ситуацията: http://clubs1.bg/for...ndpost&p=900337

А за измислените правила - първи ги научи и тогава ще разговаряме. Защото, това, което пишеш, ако е за ситуацията, за която си мисля, показва, че не ги познаваш правилата. А ги коментираш.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users