Jump to content


Photo
- - - - -

Епекс на завоите


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#21 Kose Bose

Kose Bose

    www.kosebose.com

  • ОК / ДК
  • 960 posts
  • Град:Plovdiv

Posted 03.12.2009, 18:38

Моето мнение е че Краси е абсолютно прав!
www.kosebose.com
НЕОНОВИ РЕКЛАМИ

#22 FERRARIST

FERRARIST

    Гадно Копиле

  • ОК / ДК
  • 366 posts
  • Град:Стара Загора

Posted 03.12.2009, 20:06

При ренталските картове и при наличието на бурдюри който оказват влияние на сцеплението в завоя, въпросните епекси търпят много широко тълкуване от пилот до пилот, и спрямо предпочитания......

#23 Axel

Axel

    Новак

  • Пилоти
  • Pip
  • 6 posts
  • Град:Varna, BG

Posted 04.12.2009, 09:03

Как определяте къде да е епексът на завоите?


Явно говорим за две различни работи. Има геометричен апекс (или епекс ако харесвате английския). Това е точката на една крива, където радиуса и е най-малък. Такава точка има на пистата от вътрешната страна. Може да има и няколко такива точки.

Разбира се траекторията на карта, която също е крива има такава точка. Рядко тези две точки съвпадат.
Реалния апекс на състезателната крива се намира в началото на завоя - по-рязко завиваме със цел спиране и "изправяне" на завоя. След това радиуса се увеличава. Карта е толкова по-бърз колкото по-рано мога да ускорявам - това изисква апекса на моята траектория да е по-рано в завоя. Аз въобще мога да не се допирам до геометричния апекс на завоя.

Но за да мога да опиша моето завиваме, използвам за ориентир геометричния апекс на завоя.
Примери:
Първия завой Лаута - траекторията минава през геометричния апекс
S-ките на Лаута - траекторията "изпреварва" геометричния завой със цел добро излизане от третия завой и обикаляне на дупката :-)
Поздрав

Аксел

#24 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 04.12.2009, 11:33

Axel, това някой обяснявал ли ти го е, или си го генерираш по собствено усмотрение?

За епекс на траекторията още не бях чувал :)

Сега, ще кажа нещата така, както аз ги виждам, пък ти ако не искаш, не ги приемай...

Завоят има следните точки
1. Точка на спиране - мястото, когато започваш да натискаш спирачката преди влизане в завоя
2. Точка на завиване - мястото, където реално започваш да въртиш волна (май на това ти му викаш епекс на траекторията)
3. Епекс - мястото, в което си най-близо до вътрешната част на завоя
3. Точка на подаване на газ - мястото, на което започваш да натискаш газта
4. Точка на излизане - мястото, на което след завоя воланът вече ти сочи право напред и газта ти е до дупка (или където вече се движиш плътно по външната част на пистата след завоя, ако там не е права)

Тези точки и фази могат да се презастъпват донякъде или да липсват. Примерно при ренталките точка на спиране на доста завои няма, защото спирачката не се използва. Някои пилоти пък държат газта през цялото време и съответно нямат точка на подаване на гаж :) Точката на спиране може да е след точката на завиване, а не преди нея. Точката за подаване на газта може да е преди епекса...

Просто дай да си уеднаквим термините, за да говорим на един език :)

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#25 Axel

Axel

    Новак

  • Пилоти
  • Pip
  • 6 posts
  • Град:Varna, BG

Posted 04.12.2009, 12:03

:rolleyes:
ОК, много добре обясняваш, какво разбираш под епекс. Да го оставим така.

Apex на английски:
['eipeks] 1. връх, връхна точка (и прен.)
2. геом. връх

Хубав опит за обяснение, но този пилот, треньор или друг човек, който го обяснява така не е бил математик.

Освен това твоето обяснение на "траектория в завоя" трудно словесно или математически се сравнява с друга. Трябва да имаш константни величини. Затова Apex-а си е на завоя, в наш смисъл, не на траекторията.

Но няма лошо и лек ден.
:rolleyes:

А, всяка геометрична крива си има Apex, даже и траекторията - нали и тя е крива.
Поздрав

Аксел

#26 gitbul

gitbul

    TNT-Pushing Unlimited

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 146 posts

Posted 04.12.2009, 12:13

.....
Реалния апекс на състезателната крива се намира в началото на завоя - по-рязко завиваме със цел спиране и "изправяне" на завоя. След това радиуса се увеличава. Карта е толкова по-бърз колкото по-рано мога да ускорявам - това изисква апекса на моята траектория да е по-рано в завоя. ...........
......
S-ките на Лаута - траекторията "изпреварва" геометричния завой със цел добро излизане от третия завой и обикаляне на дупката :-)



Axel, ще си позволя да не се съглася с теб за голяма част от написаното. Всъщност, единственото, което приемам е факта, че бързината зависи от това да можеш първи да стъпиш на газта.

Обаче, ранното влизане в завоя няма начин да ти позволи да минеш на 100% газ веднага. Замисли се, че, принципно погледнато, ранния епекс всъщност те „изхвърля” към външната част на пистата при изхода от завоя. Как ще подадеш газ още на епекса или дори преди него, след като ти трябва още поне една маневра с волана, за да изправиш карта?

И все пак, понякога по-ранния епекс е добро решение. Това обаче зависи от типа на завоя – какъв „тип” радиус има; дали води към права или е в нейния край; дали свързва два или повече завоя и т.н.
Специално за S-ките на Лаута, с ранен епекс ще имаш проблем още на първия завой, а излизането ще бъде истинска мъка, защото поне два карта ще профучат от вътрешната ти страна докато се опитваш да изправиш машината си.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
Posted Image

#27 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 04.12.2009, 12:27

Posted Image
ОК, много добре обясняваш, какво разбираш под епекс. Да го оставим така.

Apex на английски:
['eipeks] 1. връх, връхна точка (и прен.)
2. геом. връх

Хубав опит за обяснение, но този пилот, треньор или друг човек, който го обяснява така не е бил математик.


Само да ти кажа, че Кобрети е кадър на ФМИ - СУ, та може да ти го разкаже и математически и практически.Posted Image
И точно затова, надали той е от хората, който да не може да направи разликата между двете.

Тук не говорим за геометрия, а за пилотска теория, която е различна в зависимост от стилове на каране и условия на пистата. Posted Image

#28 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 04.12.2009, 12:30

Не знам, Аксел, ама епекс на траектория за първи път чувам. Ако някой друг е чувал - или поне ти - да обясни за какво иде реч, че аз не виждам голям смисъл....

И как наричаш точката, която аз наричам епекс?

А и не аз, а ТИ го обясняваш от математическа гледна точка :) Аз никъде не включвам думата "геометрически" в обясненията си...

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#29 mario_montoya

mario_montoya

    Pushing Unlimited

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 369 posts
  • Град:Перник

Posted 04.12.2009, 12:34

Аз малко или много заемам страната на Аксел.
Ейпекса е често, но не винаги геометричния център на завоя. Уцелвайки ейпекса позволява на автомобила да използва най правата линия и да подържа най-висока скорост в завоя. Ейпекса също така е най-тясната част от завоя.Attached File  300px-Racing_line.svg.png   14.96K   32 downloads
Този текст преведох от Уикипедия и 100% подкрепям идеята вложена в него. Уикипедия от своя страна не са го измислили а са го откраднали от Браян Бекман, който през далечната 1991 година издава книгата "Физика на състезанията" или на англиийски 'The Physics of Racing'

Ето и 'The Physics of Racing' http://adf.ly/19XCj

#30 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 04.12.2009, 12:36

Аз на този Брайън Бекман бих му се изсмял. Точно на тоя завой 90 градуса, дето е показал като пример, ако епекса му е точно там в средата, както твърди, значи е много далеч от истината. Или другото е, да се окаже, че пилоти като Сена, Шумахер, Райконен, Алонсо, Хамилтън и све, всичките карат ужасно грешно, минавайки с късен епекс през такъв завой.Posted Image

#31 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 04.12.2009, 12:37

Марио, само че не си схванал основното - на тази картинка са показание 2 криви.

1-та е "геометричната крива", която ти позволява да вземеш завоя с най-малък радиус и да имаш най-висока СРЕДНА скорост В ЗАВОЯ.

2-та с по-светлия цвят е т.нар. "идеална крива" - при нея радиусът е по-малък, скоростта в завоя е по-ниска, по понеже изправяш волана по-рано, това ти позволява да натиснеш подела по-рано и съответно да имат по-висока скоротс НА ЦЯЛАТА ПРАВА - от което печелиш повече...

Както можеш да видиш епексите на 2-те траектории са различни. 1-та е със среден епекс, който съвпада с геометричния връх на завоя, а втората е с късен епекс, който се намира СЛЕД геометричния...

С най-тъмно е показана траектория с ранен епекс, където вече си в сериозен проблем и като нищо можеш да си излетиш от пистата, или поне да изгубиш позициии...

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#32 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 04.12.2009, 12:38

Мда, и тук идва уточнението, че геометричен връх на завоя и епекс, са две РАЗЛИЧНИ неща - едното е константа, другото е променлива. При определени условия, може да съвпадат, но НЕ СА едно и също.Posted Image

#33 mario_montoya

mario_montoya

    Pushing Unlimited

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 369 posts
  • Град:Перник

Posted 04.12.2009, 12:46

Аз на този Брайън Бекман бих му се изсмял. Точно на тоя завой 90 градуса, дето е показал като пример, ако епекса му е точно там в средата, както твърди, значи е много далеч от истината. Или другото е, да се окаже, че пилоти като Сена, Шумахер, Райконен, Алонсо, Хамилтън и све, всичките карат ужасно грешно, минавайки с късен епекс през такъв завой.Posted Image

ок Бейби

Марио, само че не си схванал основното - на тази картинка са показание 2 криви.

1-та е "геометричната крива", която ти позволява да вземеш завоя с най-малък радиус и да имаш най-висока СРЕДНА скорост В ЗАВОЯ.

2-та с по-светлия цвят е т.нар. "идеална крива" - при нея радиусът е по-малък, скоростта в завоя е по-ниска, по понеже изправяш волана по-рано, това ти позволява да натиснеш подела по-рано и съответно да имат по-висока скоротс НА ЦЯЛАТА ПРАВА - от което печелиш повече...

Както можеш да видиш епексите на 2-те траектории са различни. 1-та е със среден епекс, който съвпада с геометричния връх на завоя, а втората е с късен епекс, който се намира СЛЕД геометричния...

С най-тъмно е показана траектория с ранен епекс, където вече си в сериозен проблем и като нищо можеш да си излетиш от пистата, или поне да изгубиш позициии...

Според мене колкото и да омаловажите написаното от оня човек, той с дългогодишен опит е достигнал до изводите си и присмиването не прави никого по-голям от другия. Аз пак казвам текста на мене ми е достатъчен да придобия идея за Ейпекс.
И го разбирам по следния начин изразено с мои си думи този път.
Ейпекс е точката в завоя, която когато я уцелиш след нея позиционираш машината максимално на право и ти позволява максимална възможна скорост в дадения завой

#34 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 04.12.2009, 12:47

Някъде да му се присмивам? Просто ти обясних какво е имал предвид с тези 3 траектории...

И все пак - не ти е важна скоростта в завоя, а скоростта на правата след завоя...

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#35 mario_montoya

mario_montoya

    Pushing Unlimited

  • Пилоти
  • PipPipPipPip
  • 369 posts
  • Град:Перник

Posted 04.12.2009, 12:50

Някъде да му се присмивам? Просто ти обясних какво е имал предвид с тези 3 траектории...

И все пак - не ти е важна скоростта в завоя, а скоростта на правата след завоя...

Господин боби му се присмя не ти. Аз явно неправилно съм се изразил, излизането е важно тук няма как да не се съглася с тебе

#36 KOBRETI

KOBRETI

    Ferrari

  • Админи
  • 1,616 posts
  • Град:София

Posted 04.12.2009, 13:00

Факт е, че Боби е абсолютно прав за това, което е написал... Той опонира на това, което си превел - аз го разбрах точно като него - че трява трози завой да се вземе със среден епекс... Което просто не е вярно...

Валяк мачка... | Авариен автоключар София - avtokluchar.net


#37 FERRARIST

FERRARIST

    Гадно Копиле

  • ОК / ДК
  • 366 posts
  • Град:Стара Загора

Posted 04.12.2009, 21:43

Аепеха на първи завой на Лаута е да се качиш с десните гуми овреме на бурдюру, и да си останеш максимално дълго там по време на завоя, като не се суркаш по гумите, и не слизаш от бурдюра.....аз с ренталите така го виждам, с другите типове картове мое и да е различно......

#38 mitko.malinov

mitko.malinov

    Новак

  • Пилоти
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03.03.2010, 20:25

Зависи от завоя,от пистата,настилката,стила на каране и пилота :)

#39 Kose Bose

Kose Bose

    www.kosebose.com

  • ОК / ДК
  • 960 posts
  • Град:Plovdiv

Posted 03.03.2010, 21:18

Димек зависи от всичко?
www.kosebose.com
НЕОНОВИ РЕКЛАМИ

#40 Bobby

Bobby

    Скудерия Ферари

  • Админи
  • 890 posts

Posted 04.03.2010, 12:27

И пак се връщаме на думите на чичо ви Славчо - най-верният отговор винаги е "зависи"!




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users